SHOWING STYRIA: what will be

Towards a Plurality of Futures

10.04.-31.10.2021


Opening: 09.04.2021
Curated by: Katrin Bucher Trantow, Martin Grabner, Barbara Steiner

Venue: Space01, Space02, Space04, Needle, Forecourt 
Curatorial and scientific collaboration: Joana Grah, Katia Huemer, Michaela Humpel, Leo Kühberger, Isabel Lesjak, Monika Holzer-Kernbichler, Dirk Raith, Elisabeth Schlögl, Klaus Schrefler, Eva Taxacher, Lena Trichtel, Alexandra Trost, Edith Zitz
Exhibition design: studio-itzo (Martina Schiller, Rainer Stadlbauer), VHCK (Viktoria Hohl, Christian Konrad)

www.steiermarkschau.at

> Audioguide to the exhibition


About the exhibition

The exhibition what will be is dedicated to identifying the traces of the future in the here and now. What is current becomes possible, impossible; distant or not-too distant developments able to form a community of the future in a multitude of dimensions are made experienceable: building with wood, mycelium or demolition waste, sustainable packaging, education that spans schools, learning via VR, ecological enterprises, economics based on the common good, co-determination and joint participation, and the role of art and culture … So, the exhibition what will be does not show a far-off utopia, nor a possible design of an ideal society. Rather, it sketches futures – in the plural, not the singular.

Participants of the exhibition Expand Box

Artists

 

Azra Akšamija

Iris Andraschek

Elke Auer

Alfredo Barsuglia

Sarah Bildstein

Herbert Brandl

Breathe Earth Collective (Karlheinz Boiger, Lisa Maria Enzenhofer, Andreas Goritschnig, Markus Jeschaunig, Bernhard König)

Christian Brix

Josef Dabernig

Plamen Dejanoff

Christian Eisenberger

Manfred Erjautz

Eva&Co, Veronika Dreier, Eva Ursprung

Peter Fend

Andreas Fogarasi

Anita Fuchs

G.R.A.M. (Martin Behr, Günther Holler-Schuster)

Julia Gaisbacher

Sonja Gangl

Joachim Hainzl

Daniel Hermes

Severin Hirsch

Christine und Irene Hohenbüchler

Barbara Holub

Eilfried Huth

Markus Jeschaunig

Johanna und Helmut Kandl

Helen Knowles

Ulrike Königshofer

Eva Koppler

Hans Kupelwieser

Marianne Lang

Angelika Loderer

Maryam Mohammadi

Alois Mosbacher

Muntean/Rosenblum

MyVillages (Antje Schiffers, Wapke Feenstra, Kathrin Böhm)

Karl Neubacher

Zita Oberwalder

Samson Ogiamien

Hannes und Herta Priesch

public works

Arnold Reinisch

Werner Reiterer

Oliver Ressler

Risograd

Martin Roth

Michael Sladek

Onur Sönmez

SPLITTERWERK

Kurt Stadler

Edda Strobl

Ingeborg Strobl

studio ASYNCHROME (Marleen Leitner, Michael Schitnig)

Superflux

Erika Thümmel

Milica Tomić

Total Refusal (Susanna Flock, Robin Klengel, Leonhard Müllner, Michael Stumpf)

Tracing Spaces (Michael Hieslmair, Michael Zinganel)

Eva Ursprung

Anna Vasof

Nina Vobruba und Arnold Reichel

Lois Weinberger

Markus Wilfling

Erwin Wurm

Liu Xiaodong

Viktoria Zink

zweintopf (Eva Pichler, Gerhard Pichler)

 

 

Project Partners from Research, Economy and Civil Society

 

Agrargemeinschaft Krakaudorfer Gemeindeberg, Otto Siebenhofer

AnyConcept, Manuel Weichselbaum, Leander Zaiser

Artgineering, Stefan Bendiks, Markus Monsberger

Artificial Life Lab, Universität Graz, Asya Ilgün, Thomas Schmickl, Martin Stefanec

AVL Cultural Foundation, Elisabeth Gigler, Kathryn List

BauKarussell, Markus Meissner, Irene Schanda

Blühendes Österreich - REWE International gemeinnützige Privatstiftung, Ronald Würflinger

Bike Citizens, Simone Feigl, Elisabeth Felberbauer, Gertjan Vijge

BIO ZENTRUM Graz Grottenhof, Karin Magometschnigg, Gabriele Blaschitz

Black Lives Matter Graz, Precious Nnebedum

Daniela Brasil

C2C, Albin Kählin, Tammo Trantow

Caritas Steiermark, Peter Wagner

Club Hybrid, Heidi Pretterhofer, Michael Rieper

Critical Mass Graz

Das Deka-/Gramm / Kaufhaus der Zukunft, Verena Kassar

Der Standard, Wojciech Czaja

Die Grazer Grünen, Edith Glanzer

EDUTHEK, Bildungsministerium, Bildung, Wissenschaft und Forschung

EOOS, Martin Bergmann, Gernot Bohmann, Harald Gründl, Nicole Larcher

Andreas Exner

Extinction Rebellion

FGM Forschungsgesellschaft Mobilität, Karl-Heinz Posch, Karl Reiter

Forum Stadtpark, Heidrun Primas

Frauenservice Graz

Fraunhofer Austria, Sandra Stein, Melanie Tasch

Bärbl und Konrad Frey

Anni Gamerith

Gemeinde Stanz, Friedrich Pichler

Roman Gordy

Thomas Gösweiner

Grazer Energieagentur, Birgit Kohla, Doris Wiederwald

Oskar Grollegger

Hofer KG

Holding Graz, Gert Heigl, Christina Hofer, Wolfgang Malik, Dzenana Omerhodzic, Bernd Peter

holz.bau forschungs gmbh

HyCentA, Alexander Trattner, Bianca Grabner

Innovationszentrum W.E.I.Z., Bernadette Karner, Wolfgang Knöbl, Thomas Krenke

Institut für Wohnbauforschung, Andrea Jany

JOANNEUM RESEARCH, Amir Dini, Lucas Paletta

Heli Kammerer

Kaufhaus der Zukunft / Kaufhaus Hubmann, Florian Hubmann

Kaufhaus Loder / Kaufhaus der Zukunft, Georg Loder

Kaufhaus Reisinger / Kaufhaus der Zukunft, Andreas Reisinger

Florian Knoll

Kooperatives Wohnen Volkersdorf, Werner Schwarz

Land Steiermark, Abteilung 16 Verkehr und Landeshochbau, Markus Bogensberger, Peter Sturm, Andreas Tropper

Landwirtschaftliche Fachschule Grottenhof, Erich Kerngast, Elfi Stangl, Maria Bauer, Anna Seidl, Elias Brauchart

Leftshift One, Patrick Ratheiser, Christian Weber

MAKAvA, Agnes Fogt

Männerwohnheim der Stadt Graz, Barbara Tschapeller-Warscher

materialnomaden, Andrea Kessler

Mayer Recycling, Andreas Säumel

Megaphon Graz, Sabine Gollmann

Montanuniversität Leoben, Lehrstuhl für Abfallverwertungstechnik und Abfallwirtschaft, Karl Friedrich, Roland Pomberger

Maximilian Moser

Murauerinnen, Isabella Krainer, Gunilla Plank

nahgenuss, Micha Beiglböck, Lukas Beiglböck

Neuberg College, Daniela Brasil, Marie-Therese Kampelmühler, Konstantin Schmidtbauer

NMS St.Andrä

nonconform, Marieluise Brandstätter, Roland Gruber, Stefan Spindler, Johanna Treberspurg

Österreichische Post AG, Wolfgang Grausenburger

Oxford Internet Institute, Sandra Wachter

Probebetrieb, Offener Betrieb, Akademie Graz / Camera Austria / esc medien kunst labor / FORUM STADTPARK / Grazer Kunstverein / IZK/TU Graz / < rotor > Zentrum für Zeitgenössische Kunst / Künstlerhaus KM / Schaumbad - Freies Atelierhaus Graz

Radlobby ARGUS Steiermark, Walter Bradler

RosaLilaPantherInnen, Joe Niedermayer

SCAN, Rainer Rosegger

Schule im Aufbruch

Silent University in Austria | Kunstlabor Graz | uniT, Helmut Ege, Theresa Wakonig

SoLaKo, Daniela Talker-Huiber, Gundi Minutillo

Sonnenerde, Gerald Dunst

SPAR Österreichische Warenhandels AG, Richard Kaufmann

Stadt Graz, Stadtbaudirektion, Christian Nussmüller, Bertram Werle, Reis Simone

Stadt Graz, Verkehrsplanung, Wolfgang Feigl, Barbara Urban

Studio Magic

Timeular, Manuel Bruschi, Manuel Zoderer

Transparadiso, Barbara Holub, Paul Rajakovics

TU Graz, Institut für Biobasierte Produkte und Papiertechnik, Stefan Spirk, Werner Schlemmer, Wolfgang Bauer

TU Graz, Institut für Holzbau und Holztechnologie, Bernd Heissenberger

TU Graz, Institut für Konstruieren und Entwerfen, Petra Petersson, Armin Stocker

TU Graz, Institut für Maschinelles Sehen und Darstellen, Horst Bischof

TU Graz, Institut für Technische Logistik, Norbert Hafner, Christian Landschützer

TU Graz, Institut für Tragwerksentwurf, Stefan Peters, Andreas Trummer, Robert Schmid, Georg Hansemann, Christoph Holzinger, Joshua Tapley

TU Graz, Institut für Zeitgenössische Kunst, Unlearning Classroom, Daniela Brasil

TU Graz, Institute of Interactive Systems and Data Science, Johanna Pirker

TU Graz, Institute of Theoretical Computer Science, Robert Legenstein, Wolfgang Maass

TU Graz, Institut für Architektur und Medien, Julian Jauk, Hana Vašatko, Lukas Gosch, Urs Hirschberg, Milena Stavrić

TU München/Imperial College London, Kerstin Hammernik

TU Wien, Institut für Raumplanung, Luca Bierkle, Isabel Stumfol

Verein für Politik und Zeitgeschichte in der Steiermark, Johann Trummer

Verein Landluft, Elisabeth Leitner

Verein Stadtteilprojekt ANNENViERTEL, Maria Reiner

VPZ, Susanne Meininger, Bettina Reichl

Wolfgang Wehap

Weingut Söll, Hannes Söll

Weizer Schafbauern, Karina Neuhold, Martina Sailer

Wildnisgebiet Dürrenstein, Christoph Leditznig, Laura Pabst, Reinhard Pekny, Nina Schönemann

wohnlabor, Rebekka Hirschberg, Anna Jäger, Jomo Ruderer

Women*s Action Forum, Veronika Spannring

 

 

Associated Project Partners

 

Walter Ackerl

Agrarbezirksbehörde Steiermark, Martin Strobl

Alexander Kleinlercher Bauleistungen, Alexander Kleinlercher

ALLES EVENT, Markus Knaus

Andrea Vattovani Architecture, Andrea Vattovani

Antidiskriminierungsstelle Steiermark

Architekt Norbert Müller, Norbert Müller

architekturconsult, Hermann Eisenköck

Architekturwerk, Christoph Kalb

Atelier Neubacher, Michael Neubacher

Atelier Thomas Pucher, Crystal O’Brien, Thomas Pucher

AVI Alpenländische Veredelungs-Industrie, Gerd Unger

Botanic Matters GmbH, Eva-Maria Ecker-Eckhofen

Bezirksbehörde Graz Umgebung, Irene Strasser

Bild + Grafik, Hans Georg Tropper

Bio Ernte Steiermark, Josef Renner

BIOHOF Krautgartner, Patrick Krautgartner, Theresa Krautgartner

BUNA Coffee Roasters / Kaufhaus der Zukunft, Susanne Feier

Bundesinstitut für Bau-, Stadt- und Raumforschung, Christian Schlag, Dirk Wandelt

Burschenschaft Hysteria

Café Esperanto, Matthias Uhl

Camera Austria, Reinhard Braun, Angelika Maierhofer

Chiala, Emmanuel Kamdem

Werner Ekinci

Lukas Elsneg

EPPS Architekten

Ernst Giselbrecht + Partner Architektur, Ernst Giselbrecht

esc medien kunst labor, Reni Hofmüller

ESIT – Erste Steirische IT-Genossenschaft eGen, Gerald Harrer, Nora Hauer

Etivera Verpackungstechnik GmbH

Europäischer Köhlerverein, Peter und Gertrud Wieser

Fiedler.Tornquist Arch+Urb, Johannes Fiedler, Jördis Tornquist

Fronius, Benjamin Fischer

Galerie Emanuel Layr, Emanuel Layr

Galerie Krinzinger, Ursula Krinzinger

Galerie Reinisch, Helmut Reinisch, Manuela Schlossinger

Gangoly & Kristiner Architekten, Hans Gangoly

gat.st, Karin Wallmüller

gedawa Danninger & Wassermann OG

Giencke & Company Architects, Volker Giencke

Stephan Göschl

GSarchitects, Danijela Gojic, Brigitte Spurej Jammernegg

Lorenz Wido Gunczy

Haus Rosalie

Notschlafstelle für obdachlose Frauen, Barbara Goricki-Gubo

Daniel Häni

Hanus Garagentor GmbH

HDA Haus der Architektur Graz, Beate Engelhorn

Hofrichter-Ritter Architekten, Gernot Ritter

HoG Architektur, Martin Emmerer, Clemens Luser, Hansjörg Luser

Jona Hoier

Kate Howlett-Jones

HTBLVA Graz Ortweinschule, Martin Hörl, Manfred Kniepeiss, Otto Mild, Josef Konrad

HYGIENICUM GmbH

INNOCAD ARCHITEKTUR, Martin Lesjak

JOANNEUM RESEARCHLIFE, Franz Prettentaler

Markus Kaiser

Christian Komposch

König Maschinen Gesellschaft m.b.H., Wolfgang Staufer

Gerald Kuhn

Kunsthauscafé, Nathalie Fantitsch, Michael Schunko

Gernot Kunz

LAM ARCHITEKTUR STUDIO, Nicole Lam

Leberblümchen

Legat Architektur, Martina Legat

Wilfried Lentz

LOVE architecture + urbanism, Mark Jenewein, Herwig Kleinhapl, Bernhard Schönherr

MAGNA STEYR Fahrzeugtechnik AG & Co KG, Guido Bartlok, Michaela Feichtner

Marienstüberl - Küche für Obdachlose Caritas der Diözese Graz Seckau, Philipp Friesenbichler

Metallbau Leicht, Wolfgang Krenn

Gerda Missoni

Montanuniversität Leoben, Wilfried Eichlseder

Museum der Moderne Salzburg, Thorsten Sadowsky

Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig, Karola Kraus

Museums For Future Austria, Elisabeth Feinig

Naturschutzbund, Dagmar Breschar

Neue Galerie Graz, Peter Peer

Nussmüller Architekten, Werner Nussmüller, Stefan Nussmüller

Familie Ochensberger

Otrans Transport G mbH

ManfredPetschnigg

PichlerWerke, Josef Glettler, Werner Gruber

Regionalentwicklung, Günther Tischler

reitmayr architekten, Peter Reitmayr

Riegler Riewe Architekten, Roger Riewe

Jasmin Roth

Margret und Hans Roth

rotor, Anton Lederer, Margarete Markovec

Salon deluxe / Ranegger & Partner OG

Margareta Sandhofer

Saubermacher, Andreas Opelt

Sautter – advanced energy consulting ZT, Sebastian Sautter

schlosser + partner, Daniel Schlosser

Enno Schmidt

SoLaKo / Biohof Maierhofer, Reinhard Maierhofer

Sophie Tappeiner KG, Sophie Tappeiner

Stadtarchiv Graz

STICHWORT. Archiv der Frauen- und Lesbenbewegung

Stingl-Enge Architekten, Alexandra Stingl-Enge

STRABAG AG, Gerlinde Kogler

Strabag Kunstforum, Tanja Skorepa

Regine und Erika Stransky

Karim Strohriegl

Studio WG3, Albert Erjavec

Sepp Theurer

Christian Tod

Tritthart + Herbst Architekten, Hermann Herbst

TU Graz, Friedrich Fraundorfer, Michael Stefan Holly, Harald Kainz, Brigitte Hasewend

TU Graz, Institut für Architekturtheorie, Kunst- und Kulturwissenschaften, Anselm Wagner

TU Graz, Science, Technology and Society Unit, Bernhard Wieser, Günter Getzinger

Universität Graz, Martin Polaschek

Universität Graz, Institut für Kunstgeschichte, Sabine Flach

VinziLife – Haus für psychisch kranke Frauen, Jolanda Kölbl

Walter Watzl

Wiener Schnecken Manufaktur e.U., Andreas Gugumuck

Wolf Haustechnik

ZG Lighting Austria GmbH, Roman Brandstätter

Zimmerei Konrad, Josef Konrad

 

 

Sponsors

 

Energie Steiermark

Grazer Wechselseitige Versicherung

Raiffeisen Landesbank Steiermark

 

baumit

Berberich Papier GmbH

Eternit Österreich GmbH

KLH Massivholz GmbH

Lang+Lang GmbH

Mayr-Melnhof Holz AG

Holzcluster Steiermark GmbH

Wienerberger Österreich GmbH

Zultner GmbH

© Bildrecht, Vienna 2021

Programme

 09.04.-
24.11.2021

Project, BIX Fassade

> Kunsthaus Graz

 10.04.-
09.10.2021

18:00-10:00

Suahtsnuk. A project by Alfredo Barsuglia

Project, Temporary installation> Kunsthaus Graz

Project, Temporary installation

> Kunsthaus Graz

Gallery

Kunsthaus Graz

Lendkai 1
8020 Graz, Österreich
T +43-316/8017-9200
info@kunsthausgraz.at

 

Opening Hours
10. April 2021 to 31. October 2021 Mon-Sun, public holidays 10am - 6pm
01. November 2021 to 31. December 2021 Tue-Sun, public holidays 10am - 6pm


08.04.2021, 10 am - 6 pm: the Needle is not accessible for visitors.

Guided Tours
Please visit our calendar.
Guided tours on advance notice

Kunsthauscafé
Tue-Sun 10am-6pm: Drinks and Snacks TO GO
Snackkarte
info@kunsthauscafe.co.at
T: +43-316/714 957

 

24th May 2021
1st November 2021

24th/25th December 2021